Raspberry Pi 3, orijinal modelden 10 kat daha hızlı

Raspberry Pi 3, kullanıcıların çok arzuladığı fakat şimdiye dek bir türlü sunulmayan bir özelliğe sahip olmasıyla dikkat çekiyor

Silikon devre üretiminde yaşanan teknolojik gelişmeler, düşük enerjili sistemleri tercih eden mucitlerin ve girişimcilerin pratik mikro bilgisayarlara kolayca ulaşmalarını sağladı. 2012 yılında piyasaya sürülen Raspberry Pi, tümleşik sistem konseptinin son derece ekonomik olabileceğini ispatladı. Markanın popülerliği yıldan yıla artarken, ürün sayısı şaşırtıcı derecede çoğaldı. Yüksek performanslı Raspberry Pi 3, efsaneleşen Pi ürün ailesine katılan en yeni ve en güçlü yonga sistem.

Broadcom’un ürettiği SoC temel alınarak oluşturulan bilgisayarın kalbinde 4 çekirdekli 64-bit 1,2 GHz ARM Cortex-A53 mikro işlemci yer alıyor. Eski nesil Pi bilgisayarlarla %100 uyumluluk sunan cihaz, 1 GB RAM ve 400 MHz VideoCore IV grafik çipi içeriyor. Raspberry Pi 3’ün giriş/çıkış arayüzü, 4 USB yuvası, 40 GPIO iğnesi, tam boy HDMI yuvası, ethernet girişi, 3,5mm bütünleşik ses yuvası, kamera arayüzü, ekran arayüzü ve microSD kart okuyucu gibi detaylar barındırıyor.

raspberry-pi-3-teknik-ozellikler-fiyat-cikis-tarihi-2

Raspberry Pi serisinin yeni üyesi önceki model ile aynı fiyata satılacak. Pi 3’e sahip olmak isteyenler yalnızca 35 dolar ödeyecekler. Uygun fiyatı ve yüksek performansına ek olarak dahili Wi-Fi desteğiyla önceki nesillere fark atan cihaz, satış rekorları kırarsa şaşırmayın.

Cihaz, Pi ailesinde bir ilk olarak dahili Wi-Fi 802.11n ve Bluetooth desteği içermesiyle dikkat çekiyor. Mikro bilgisayarın bu nesliyle birlikte kullanıcılar, kablosuz bağlantı adaptörü için para harcamaktan kurtularak, akıllı ev ve nesnelerin interneti projelerine rahatça odaklanacaklar.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.