Samsung Galaxy S7, 12 megapiksel arka kamera içerebilir

Samsung Galaxy S7’de 12 megapiksel çözünürlüğe sahip arka kamera görebiliriz

Fotoğraf sensörü üretiminde yaşanan gelişmeler sayesinde, orta sınıf bir akıllı telefonla bile büyük boy fotoğraflar çekebiliyoruz. Arka kamerasıyla 23 megapiksel büyüklükte fotoğraf çeken Xperia Z5, pek çok kişinin hayallerini süslüyor.

Akıllı telefon geliştiricileri, yıllardır yüksek çözünürlüğü yüksek fotoğraf kalitesiyle bağdaştırdılar. Bu kabullenme, büyük görseller oluşturan ucuz sensörlerin tercih edilmesi sebebiyle gerçekleşti.

en-iyi-kamera-samsung-galaxy-s6-edge

İşin bir de halkla ilişkiler boyutu var elbette. Markalar, en yeni ürünlerinin eskisinden daha iyi olduğunu vurgulamak adına, her yıl daha yüksek çözünürlükte kameralara geçiyorlar. Sonucun ne kadar başarılı (ya da başarısız) olduğunu görmek için sosyal medyada paylaşılan fotoğraflar arasında ufak bir gezinti yapmanız yeterli.

 

Samsung‘un arka kamera piksel sayısında geri adım atan ilk üretici olmaya hazırlandığı söyleniyor. Şirketin 2015 model üst düzey akıllı telefonlarının çoğu, 16 MP ISOCELL arka kameralarla donatılmıştı. 2016 yılında piyasaya çıkacak Galaxy S7 ve diğer modellerdeyse, yalnızca 12 megapiksel boyutta görüntü yakalayan arka kamera göreceğimiz söyleniyor.

en-iyi-kamera-samsung-galaxy-s6

İddialara bakılırsa, Samsung’un yeni ISOCELL sensörü, 1/2 inç büyüklükte. 12 megapiksel çözünürlüğün tercih edilmesi, piksel başına düşen alanın hatırı sayılır biçimde genişlemesini sağlıyor. Bu gelişme, en yeni Samsung ürünlerinin düşük ışıkta bile daha aydınlık fotoğraflar çekmesine öncülük edecek.

Lens odak uzaklığı sabitken sensör çapını büyüttüğümüzde, ışık başarımıyla görüş alanı artar. Büyük sensörlü cihazlarla, alan derinliğini sığlaştırmak da kolaydır. Yani Galaxy S7 sahiplerinin sığ alan derinliği “bokeh” etkisi içeren fotoğraflar çektiklerini göreceğiz. Uzun lafın kısası, 2016 yılının mobil fotoğrafçılığı ciddiye alanlar için ilginç bir dönemin başlangıcı olacağını söyleyebiliriz.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.