Apple Şişmiş Bataryalı iPhone’ları Neden Mağaza İçinde Değiştirmiyor (Video)

Bataryası şişen iPhone’lar Apple mağazalarında tamir edilmiyor, özel teknik servislere yollanıyordu. Bunun sebebi yeni bir videoyla ortaya çıktı.

Akıllı telefonların lityum ion pilleri artık herkesin bildiği üzere şakaya gelmeyecek parçalar. Çeşitli sebeplerden dolayı deforme olan ve ileri seviye durumlarda fiziksel olarak şişebilen bataryalar, Apple tarafından oldukça temkinli yaklaşılan parçalardır. Bilindiği kadarıyla bataryası şişmiş iPhone‘lar Apple mağazalarının içinde müdahale yapılmaksızın özel teknik servis merkezlerine yollanıyordu. Birçok kullanıcı bu sürecin uzun olmasından dolayı şikayetçi olabiliyordu. Bugün piyasaya çıkan bir video, Apple’ın bu konuda temkinli olmasının ne kadar haklı olduğunu gösterdi.

İlginizi çekebilir: iPhone 11R Bugüne Kadarki En Uzun Pil Ömrüne Sahip iPhone Olacak

Videoyu izlemek için görsele tıklayın.

Şişen telefon bataryaları bir bakıma patlamaya hazır bomba gibi düşünülebilir. Kimyasal tepkime için son derece hazır hale gelen şişmiş bataryalar, küçük bir yanlış müdahale yapıldığı takdirde karşısındaki kişiyi ciddi şekilde yaralayabilecek kadar tehlikeliler. Bir Reddit kullanıcısının paylaştığı videoda görülebileceği üzere, iPhone’unun şişmiş bataryasını değiştirmeye çalışan bir teknoloji tutkunu bir anda alev alan telefon karşısında ne yapacağını şaşırıyor. Lityum ion pillerin yapısı itibarıyla alev almaya müsait olduğu ve alev aldıklarında söndürülemediği de bir kez daha görülmüş oluyor.

Eğer siz de bataryası şişmiş bir akıllı telefon kullanıyorsanız lütfen bu konuda çok dikkatli olun ve batarya değişimi konusunda kendiniz müdahale etmekten şiddetle kaçının. Bu iş kesinlikle profesyonellerin yapması gereken bir iş ve asla hafife alınmamalı.