SMACH Z Steam OS el konsolu projesi iptal edildi

Smach Z el konsolu projesinin Kickstarter ömrü çok kısa sürdü

Tam sürüm bilgisayar oyunlarını sorunsuz çalıştırmayı vaat eden AMD çipsetli SMACH Z el konsolundan haberdar olduğumuzda hayrete düşmüştük. Bu ürün için Kickstarter’da destek bekleyen geliştirici ekip, cihazın Borderlands 2, The Witcher 2 ve Metro: Last Light Redux gibi gelişmiş oyunları rahatça oynatacağını müjdeliyordu. Birçok PC kullanıcısı bu oyunları istediği hızda çalıştıramazken, 8 GB‘a kadar RAM içereceği söylenen bütünleşik AMD sistemli bir cihazın bu hedefe ulaşma ihtimalini düşük görüyorduk.

smach-z-amd-g-serisi-apu-iceren-steam-os-el-konsolu

SMACH Z projesinin gerçek dışı görünmesine neden olan iki neden var. Bunlardan ilki, cihazın PC gücünde performans sunan çipsetinin gizli tutulmasıydı. AMD’nin yeni nesil bütünleşik sistemi, gizlilik anlaşması (NDA) altında tutuluyor ve 2016 yılından önce tanıtılmayacak. Bu engel yüzünden cihazın çalışır durumdaki prototipinin üretilerek sergilenmesi mümkün değil. SMACH Z’ye inanmamızı zorlaştıran ikinci nedense, bu tür dev bir projenin 1 milyon Euro’dan ucuza tamamlanacağının vaat edilmesiydi.

Dünyanın en gelişmiş el konsolunun 900.000 Euro bütçeyle üretileceği iddiasına en kötü iktisat öğrencisi bile inanmaz. Zaten Kickstarter platformunun müdavimleri de bu cihazın hayata geçebileceğine inanmadı. Yakışıklı tasarımıyla göz dolduran proje, 2 hafta boyunca kaldığı platformda 160.000 Euro’yu aşamadı.

smach z amd-g-serisi-apu-iceren-steam-os-el-konsolu-2

Geliştiriciler, projenin maliyetini yeniden hesapladıklarını ve 900.000 Euro’dan çok daha fazla bir yükle karşılaştıklarını belirtiyorlar. Steam OS platformundaki 1700’e yakın oyunu oynatacağı iddia edilen SMACH Z projesi, özürler ve vaatler eşliğinde Kickstarter’dan çekildi. PC oyunlarını el konsolunda tecrübe etmek isteyen kullanıcılar, PC’den 4K oyun akışı sağlayan Android işletim sistemli NVIDIA Shield ürünlerine yönelmek zorunda kalacaklar.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.