Snapdragon 830, 8 GB RAM’li Android’lerin yolunu açacak

Qualcomm Snapdragon 830 mobil işlemcinin 8 GB’a kadar RAM içeren mobil cihazların üretilmesini sağlayacağı söyleniyor

Bundan sadece birkaç yıl önce, 128 GB sabit disk içeren bir ultrabook satın aldığımızda kendimizi şanslı sayardık. Gelişen silikon teknolojisi, 128 GB depolama alanı içeren minicin akıllı telefonlar üretilmesini sağladı. Mobil cihazların kişisel bilgisayarlarla olan rekabeti hızla sürüyor.

Akıllı telefonlar, işlemci gücü yönünden PC ve dizüstü bilgisayar gibi yüksek enerjili cihazlardan oldukça gerideler. Fakat tabletlerimiz ve telefonlarımız hafıza yönünden pek çok taşınabilir bilgisayarı şimdiden yakalamış durumda. Bu içeriği hazırladığımız bilgisayarın yalnızca 4 GB RAM içermesine karşın, hemen bitişiğimizdeki OnePlus One akıllı telefonun 3 GB RAM ile donatılması, teknolojinin geldiği son noktayı gösteriyor.

qualcomm-snapdragon-2015-2016-cipsetler

Qualcomm‘un 2017 model akıllı telefonlar için tasarladığı mobil işlemci, PC ve akıllı telefon arasındaki donanımsal uçurumun birkaç adım daha daralmasını sağlayacak. Snapdragon 830‘un şimdiye dek üretilen mobil çipsetler içinde özel bir yeri olacak. Bu çipsetin 8 TB kadar depolama alanına sahip akıllı telefon üretilmesini sağlayacağı iddia ediliyor.

Söylentiler doğruysa, Snapdragon 830 mobil çipsetli cihazlar maksimum 8 GB RAM içerecekler. İşlemcinin 10 nm üretim süreciyle hayata geçirileceği öne sürülse de sektördeki hiçbir yarı iletken üreticisi bu boyutta transistörlerin toplu üretimini yapmaya hazır değil.

Qualcomm-Snapdragon-820-kryo-islemci

Kryo işlemci çekirdekleriyle ve yapay sinir ağı teknolojisiyle donatılan 2016 model Qualcom Snapdragon 820‘nin maksimum RAM kapasitesi 4 GB sınırlı. Qualcomm’un 2016’dan 2017 yılına geçişte bir anda iki kat fazla RAM destekleyen bir ürün ortaya koyması düşük bir ihtimal gibi görünüyor. Yine de önümüzdeki yıllarda yaşanacak gelişmeleri heyecanla bekleyeceğiz.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.