Sony, oyun dünyasının geleceğini gözler önüne serdi

Sony, birinci ve üçüncü taraf stüdyolardan geniş özel yazılım duyuruları ve PlayStation®VR için açıklanan yepyeni içerikler ile PS4’ün geleceğini tanıttı.

Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen Paris Games Week’teki PlayStation® Medya Ön İzlemesi’nde sahne alan SCEE, 9’u yeni duyurulanlar olmak üzere 20’nin üzerinde oyunun en son detayları ve PlayStation’a özel özelliklerini görücüye çıkartarak, PS4’ün neden bu yılbaşı dönemi ve sonrasında oyun oynamak için en iyi yer olduğunu gözler önüne serdi. SCEE Başkan ve CEO’su Jim Ryan da, oyun ile geçen yirmi yılı ve daha önce açıklandığı gibi, 25,3 milyonluk global toplam satış rakamı ile PlayStation tarihin en hızlı satılan sistemi[1] PS4’ün başarısını kutladı. Ryan, ayrıca bölge genelinde sunulan etkileyici ağ hizmetleri yelpazesi hakkında konuştu.

gt-sport-sony
GT SPORT™

Aralarında eleştirmenlerden övgü alan Quantic Dream stüdyosunun en son oyunu Detroit™’in yanı sıra Polyphony Digital’in yeni yarış simülatörü GT SPORT™‘un da bulunduğu PS4’e özel bir dizi heyecan verici yeni oyun da ilk defa görücüye çıktı. GT SPORT™’un bir beta testinin 2016 yılının başında sunulacağı da duyuruldu.

Uncharted 4: Bir Hırsızın Sonu™’nun (SCE Worldwide Studios) çok oyunculu prömiyerinin yanı sıra, Michel Ancel’s WiLD™ (WiLD Sheep Studios) oyun vizyonuna bakışın da aralarında yer aldığı, diğer özel oyunlardan yeni görüntüler de konferans sırasında paylaşıldı.

uncharted-4
Uncharted 4: Bir Hırsızın Sonu™

Ayrıca, PlayStation’ın en beğenilen oyun serilerinden Tekken 7™’nin (Bandai Namco Entertainment) en son bölümü için özel içerikler sunulurken, Street Fighter V™’ın (Capcom)lansman tarihi de açıklandı. Son olarak, SCEE, hem PS4’e özel Bloodborne™ (SCE WWS)hem de bağımsız olarak veya genişleme paketi biçiminde sunulacak olanDRIVECLUB™BIKES (SCE WWS) için yeni heyecan verici indirilebilir içerikler de sundu.

30 gün boyunca sadece PS4 üzerinde sunulacak Call of Duty®: Black Ops 3 (Activision Publishing, Inc., tamamına Activision Blizzard, Inc.’in sahip olduğu bir iştiraki) için indirilebilir içeriklerin yanı sıra, bu Kasım’da Star Wars™ Battlefront PS4 sınırlı sürüm paketinin piyasaya sürülmesi konusunda Electronic Arts ile gerçekleştirilecek ortaklık da PlayStation’ın en iyi oyunlara yönelik duyduğu heyecanın bu yılbaşı döneminin en çok satacak oyunlarının yayıncıları tarafından da paylaşıldığını ortaya koyuyor.

PS4 yazılımlarının yanı sıra, SCEE’de PS4 deneyimini yepyeni bir sarmalayıcılık düzeyine taşıyacak, çığır açan bir yenilik olan PlayStation®VR’a da en son bakışı sundu. Aralarında Supermassive Games’den Until Dawn: Rush of Blood’ın global duyurusunun yanı sıra,Guerrilla Cambridge’in VR nişancı oyunu RIGS™’in ve Crytek’in ünlü CRYENGINE ilePlayStation VR sisteminin çığır açan teknolojisini bir araya getiren yeni oyunu ROBINSON™: THE JOURNEYin daha önce görülmemiş görüntülerinin de yer aldığı sisteme yönelik yeni yazılımlar da gösterildi. SCEE, sinemaseverlerin dilinden düşmeyen The Walk (Sony Pictures Entertainment) adlı filmin özel fragmanı ile izleyicilerin aklını başından alarak, VR’ın, oyunun ötesine geçen son derece çeşitli tamamen yeni deneyimler sunduğunu gözler önüne serdi.

Until Dawn™: Rush of Blood
Until Dawn™: Rush of Blood

Satış rekorları kıran seriler ve tamamen yeni IP’lerin yanı sıra oyun oynamanın devrim niteliğindeki yeni yolları ile PlayStation’ın geleceğine dair net bir vizyonun ortaya konduğu konferansta, PS4’ün neden gelecek yıl ve sonrasında oyun oynamanın en iyi adresi olduğunu da gösteriyor. SCEE Başkan ve CEO’su Jim Ryan, “PlayStation, kendini oyun severlere adamaya devam ediyor. Başarımızı olağanüstü oyunlar, seriler ve deneyimler ile sizleri mutlu etme yeteneğimize borçluyuz ve sizlere en çok arzulanan özel içerik ve çığır açan yenilikleri sağlamaya odaklanmayı sürdürüyoruz.” Sözleriyle sunumunu sonlandırdı.

PLAYSTATION MEDYA ÖN İZLEMESİ 2015 – ÖZET

SCEE’nin oyunlara odaklanan PlayStation Medya Ön İzlemesi, hepsi de ya PlayStation’a özel olan ya da özel içerikler sunan 22 oyunu görücüye çıkarttı. Öne çıkan başlıklar arasında şunlar da bulunuyor:

 • Uncharted 4: Bir Hırsızın Sonu™ (Naughty Dog) – PS4’e özel
 • GT SPORT™ (Polyphony) – PS4’e özel
 • Horizon: Zero Dawn™ (Guerrilla Games) – PS4’e özel
 • Dreams(Media Molecule)PS4’e özel

SCEE Başkan ve CEO’su Jim Ryan, gösterimin açılışında, yılbaşı döneminde PS4 üzerinde piyasaya sürülerek platformu yılbaşı tatilleri döneminde de oyun oynamanın en iyi adresi haline getirecek olan gişe rekorları kıran üçüncü taraf yazılımları da tanıttı.

 • Jim Ryan, yılbaşı döneminin en önemli oyunları için PS4’e özel içerikler getirilmesi de dahil olmak üzere, SCE ile Electronic Arts ve Activision Publishing, Inc gibi üçüncü taraflar arasındaki ortaklığı da teyit etmiş oldu:
  • Activision Publishing, Inc ile PlayStation arasında, yeni DLC’lerin oyun severlere başka herhangi bir yerde sunulmadan 30 gün önce PlayStation’a getirilmesi yönündeki anlaşmasını vurgulayan yeni bir Call of Duty®: Black Ops3 videosu gösterildi.
  • Sınırlı sürüm Star Wars Battlefront PS4 paketi de oyunun yeni bir videosu ile birlikte sunuldu.

Bu yılın ötesine de geçen Jim Ryan daha sonra başka hiçbir yerde bulunmayan, PlayStation’a özel içerikler ile PS4’e gelecek yazılım yelpazesini de tanıttı:

 • Katshuhiro Harada, PlayStation’ın en ünlü serilerinden Tekken™’in (Bandai Namco Entertainment) en son bölümünü duyurmak amacıyla sahneye çıktı:
  • PlayStation üzerinde Tekken’in 20. yılını kutlamak üzere, PS4 üzerinde, özel içerik ile Tekken 7 piyasaya sürülüyor.
 • Capcom yapımcısı Yoshinori Ono ise, 16 Şubat 2016 Salı günü sadece PS4’e özel olan Street Fighter V™’in dünya çapındaki lansmanını duyurmak amacıyla sahneye çıktı.
  • Duyuruda, yeni oyun içinde karakter olarak Dhalsim’in getirilmesinin yanı sıra, tümü kilidi açılabilen ve oyun içi para birimi “Fight Money” kullanılarak ücretsiz elde edilebilen altı yeni karakterin 2016 yılı boyunca düzenli aralıklar ile sunulacağına da yer verildi.
 • Turbulance’tan Boundless
 • Gearbox’tan Battleborn
 • Hello There’den Avicii™Vector duyurusu
 • Hello Games’ten No Man’s Sky™
driveclub-bikes
DRIVECLUB™BIKES

PlayStation bunun ardından 2016 yılı içinde ve sonrasında “sadece PlayStation üzerinde” temin edilebilecek birinci taraf oyun yelpazesini tanıtmak üzere WorldWide Studios Kıdemli Başkan Yardımcısı Michael Denny’i sahneye davet etti.

 • Finlandiyalı stüdyo Housemarque, tamamen yeni ve PS4‘e özel oyunu Matterfall’u tanıttı
 • Insomniac Games’in İlkbahar 2016’da piyasaya sürülecek oyunu Ratchet and Clank‘ın yeni fragmanı izleyiciler ile paylaşıldı.
 • Guerrilla Games genel müdürü Hermen Hulst, Horizon Zero Dawn‘ın gelecek yıl PS4’e özel olarak piyasaya sürüldüğünde kapsamlı macera, işleme ve savaş sistemleri ile sağlayacağı oyun deneyiminin ipuçlarını vermek üzere sahneye çıkarak oyun severlere canlı bir oyun seansı sundu.
 • 24 Kasım 2015 tarihinde, sadece PS4 üzerinde sunulacak olan Bloodborne The Old Hunters genişleme paketinin bir videosu da ekranda gösterildi.
 • Ya bağımsız bir oyun ya da PS4’e özel DRIVECLUB™’ün genişleme paketi olarak sunulacak olan DRIVECLUB™BIKES gösterildi. Eşsiz heyecanını ilk defa sunacak yeni kampanya turu, çok oyunculu etkinlikler, zorluklar ve motosikletler, bağımsız bir güncelleme kapsamında sunularak, DRIVECLUB™ BIKES oynayan herkesin iki tekerleğin çılgın hızlara ulaşmasını sağlayacak.
 • SCE JAPAN Studio Kreatif Direktörü Keiichiro Toyama da sadece PS4 sunulacak olan, çıkışı yakınlarda duyurulan Gravity Rush 2’nun oyun videosunu tanıtmak üzere sahneye çıktı.
 • Sadece PlayStation üzerinde temin edilebilecek çok sayıda özel oyun ile devam edenNaughty Dog eş başkanı Christophe Balestra oyunseverlere ve medyaya çok oyunculu Uncharted 4: Bir Hırsızın Sonu™’nu ilk defa görme fırsatını vererek, beta sürümünün bu yıl 4 – 13 Aralık tarihleri arasında PlayStation™Network üzerinden temin edilebilir hale geldiğinde oyun severleri bekleyen özellikleri tanıttı. Uncharted 4: Bir Hırsızın Sonu™, 18 Mart 2016’da PS4’e gelecek.
 • Bu bölümün son konuşmacısı Media Molecule direktörü Alex Evans ise stüdyonun alameti farikası haline gelen oyna, yarat ve paylaş karışımının garip ama bir o kadar da harika bir dönüşümünü sunan yeni IP’si Dreams™’in oyun deneyimini ve tasarım vizyonunu ilk defa açıklamak üzere ekibinin diğer üyelerini sahneye davet etti.

PlayStation her zaman yenilikler yaparak oyun oynamanın yeni yollarını geliştirirken PlayStation VR da oyuncuların kendilerini oynadıkları oyun ile sarmalama biçimlerinde büyük bir sıçramayı temsil ediyor. SCE Worldwide Studios Başkanı Shuhei Yoshida, konferans sırasında oyunseverlerin Paris Games Week fuarında oynanabilen PlayStation VR’a yeni bir bakış sunarken, sistem için oyun geliştiren birçok stüdyonun yanı sıra sistemin gerek tüketiciler gerekse geliştiriciler tarafından ne kadar iyi karşılandığına da dikkat çekerek bunun bir dizi farklı deneyim açısından ileri doğru atılmış devrimci bir adım olduğunu belirtti.

 • Guerrilla Games Cambridge, büyük bir merakla beklenen çok oyunculu nişancı oyunuRIGS’in yeni videosunu tanıttı
 • Bunu, PlayStation VR’a gelen ilk popüler birinci taraf oyunun Until Dawn: Rush of Blood olacağını duyuran Shuhei Yoshida takip etti.
 • Crytek’in kurucusu Cevat Yerli, ROBINSON™: THE JOURNEY’de PlayStation VR için sıfırdan inşa edilen çok sayıdaki yeni deneyimi duyurmak için sahneye geldi.
 • Shuhei Yoshida, VR deneyimlerinin oyun dışındaki potansiyelini sergilemek üzere, sinema dünyasında görsellikte çıtayı daha da yükseltecek olan en son film The Walk’ın(SPE) bir videosunu sundu.
detroit
Detroit™

Konferansın kapanış konuşmasını yapmak üzere tekrar sahneye gelen Jim Ryan, PlayStation üzerindeki özel yazılımları bekleyen parlak geleceği temsil eden ve her biri PlayStation’ın tüm ortaklarının ortaya koyduğu yaratıcılık ve inovasyonu gözler önüne seren üç oyunu daha tanıttı.

 • Profesyonel yarış sürücüsü ve Polyphony Digital Başkanı Kazunori Yamauchi,eleştirmenlerin büyük beğenisini toplayan Gran Turismo serisinin en son oyunu ve bugüne kadar yapılan en gerçekçi ve görsel olarak nefes kesen yarış simülatörü olanGT SPORT’™’u tanıtmak üzere sahneye geldi. 2016 yılının başı için oyunun bir beta testinin sunulacağı da duyuruldu.
 • İkinci olarak da sektörün önemli isimlerinden, Wild Sheep Studios başkanı Michel Ancel, açık dünya keşif oyunu WiLD’ın oyun vizyonunu, oyunun gelişmekte olan ve çığır açan deneyimini sergileyen tamamen yeni oynanabilirlik deneyimi ile birlikte sundu.
 • Konferansta son olarak söz alan, Quantic Dreams stüdyosunun başkanı David Cage, ilk defa 2012 yılında Quantic Dreams tarafından üretilen teknoloji gösterisinde gösterilen, canlı olmanın ve insan olmanın ne anlama geldiği hakkında güçlü soruları gündeme getiren android Kara’nın yer aldığı, stüdyonun en son oyunu Detroit™’in çıkışını duyurarak dinleyicileri şaşırttı.

Videolar için;

Horizon talking heads: https://www.youtube.com/watch?v=qvI5AHu5Xao

DRIVE CLUB Bikes Dev low down: https://www.youtube.com/watch?v=60aVHyKRE_o&feature=youtu.be

DRIVE CLUB BIKES Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=PLx4lW1cjdI

NMK talking head: https://www.youtube.com/watch?v=r3sRJsZ4qNE

NMK release date: https://www.youtube.com/watch?v=eBERVWYa-1Y&feature=youtu.be

SFV5: https://www.youtube.com/watch?v=8XvRkH8Mjk4

Ratchet and Clank: https://www.youtube.com/watch?v=2WHczTelifQ

Battle zone: https://www.youtube.com/watch?v=ienhqxbaVdo&feature=youtu.be

Matterfall: https://www.youtube.com/watch?v=ihgHkAnOPjo

Avicii: https://www.youtube.com/watch?v=3NN-bXuRsZ8&feature=youtu.be

Battleborn: https://www.youtube.com/watch?v=udTWFJb0xts

COD 3: https://www.youtube.com/watch?v=zVwTM_pu0U8&feature=youtu.be

Gravity Rush short: https://www.youtube.com/watch?v=pgcTZnv8EgU

Gravity Rush long gameplay: https://www.youtube.com/watch?v=SAYRTgxp2GI

Star Wars: https://www.youtube.com/watch?v=eEfWCLnmeME

Tekken: https://www.youtube.com/watch?v=sfqoraQvCsk

Boundless: https://www.youtube.com/watch?v=90DRrYZp37c

GT Sport: https://www.youtube.com/watch?v=-PwJf6Y244g

Opener: https://www.youtube.com/watch?v=2TbEcfqj-VU

VR: https://www.youtube.com/watch?v=cw6x80Qdzak

Closer: https://www.youtube.com/watch?v=T0RL7HTaQGs

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.