Sony Xperia Z5 serisinin sızdırılan özellikleri

Sony’nin yeni Xperia ailesi Xperia Z5, Xperia Z5 Compact ve Xperia Z5 Premium hakkında en güncel bilgiler haberimizde.

Birkaç haftadır teknoloji gündeminin üst sıralarında yer alan yeni Sony Xperia ailesi yüz binlerce akıllı telefon tutkununun ilgi odağı olmayı başarıyor. Bu kez üç farklı modelle ses getirmeyi hedefleyen Sony‘nin Xperia Z5, Xperia Z5 Compact ve Xperia Z5 Premium‘u IFA 2015 etkinliğinde tanıtması bekleniyor. Kısa bir süre önce sizlere aktardığımız haberde, Xperia Z5 Premium’un “Dünya’nın ilk 4K ekranlı akıllı telefonu” olacağını belirtmiştik. Şimdi ise serinin üç telefonu hakkındaki “sızıntı” bilgileri bir araya toplamak istedik. Gündemdeki son dedikodulara göre Sony, yeni akıllı telefonlarını hangi özelliklerle karşımıza çıkaracak gelin birlikte göz atalım.

Sony Xperia Z5 

5,2 inç boyutlu 1080p Full HD çözünürlüklü ekrana sahip olacağı iddia edilen Sony Xperia Z5‘in gücünü Qualcomm Snapdragon 810 yongasetinden alması bekleniyor. Telefonda 2GHz 8 çekirdekli işlemci, Adreno 430 grafik işlemci, 3GB RAM, 32GB dahili depolama alanı ve 23MP arka kamera olacağına kesin gözüyle bakılıyor. Söylentiler, telefonda parmak izi okuyucu bulunacağı yönünde.

xperia-z5

Sony Xperia Z5 Compact 

4,7 inç 1080p Full HD ekrana sahip olacağı iddia edilen Xperia Z5 Compact, gücünü Qualcomm Snapdragon 810 yongasetinden alacak. İddialara göre bu telefonda 8MP ön kamera, 20,7MP arka kamera, 3GB RAM ve parmak izi okuyucu bulunacak.

xperia-z5-compact

Sony Xperia Z5 Premium

Serinin en üst seviye modeli, firmanın yeni amiral gemisi olacağı söylenen Xperia Z5 Premium‘un da Qualcomm Snapdragon 810 yongasetiyle gelmesi bekleniyor. Telefonun suya ve toza dayanıklı metal kasaya, 2 güne kadar kullanım ömrü sunan pile ve sadece 0,03 saniyede odaklama yapan 23MP arka kameraya sahip olacağı söyleniyor. Xperia Z5 Premium’un en çok dikkat çekecek özelliğinin ise 5,5 inç boyutlu 4K ekranı olması bekleniyor.

xperia-z5-premium

Sony Xperia Z5 ailesi hakkında daha fazla bilgi için IFA 2015‘i beklememiz gerekecek. Berlin’de düzenlenecek olan etkinlik 4-9 Eylül 2015 tarihleri arasında gerçekleşecek. IFA 2015 süresi boyunca gözümüz teknoloji firmalarının üzerinde olacak.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.