SD 5.0 video hız sınıfları ilan edildi

SD Association, 4K, 8K, 3D ve sanal gerçeklik video formatları için ihtiyaç duyulacak SD kart performans standartlarını belirledi

Dijital çağın en kıymetli içerik formatı şüphesiz ki video. Tüm sosyal platformlar ve sanal yayınlar, hareketli içeriğin kıymetinin farkında. Geleneksel medya organları da bu devre ayak uydurmaya çalışıyor. Dijital kamera ve aksesuar üreticileri de video platformlarının ihtiyaçlarına uygun aygıtlar ve SD kart modelleri üretmek için savaşıyor.

Sanal gerçeklik platformları için içerik oluşturmayı hedefleyenler, 360 derece görüntü kaydeden cihazların peşinde. Rekabeti geleneksel ekranlarda sürdürmeyi tercih eden yapımcılarsa, 3D görüntü ve 8K yayın yükünü sırtlanacak ürünlere yatırım yapmak niyetinde. Kamera üreticileri yeni çağa uygun cihazları birer birer ortaya çıkarırken, bunlara uygun depolama çözümleri de geliştiriliyor. Hafıza kartı markaları, SD Association’ın yayımladığı Video Speed Class (VSC) performans standartlarına uygun ürünlere imza atarak hareketli ve sarmalayıcı içerik çağını destekleyecekler.

Video Speed Class SD 5.0 standartları

SD 5.0 standartları, V6 ile V90 arasındaki 5 hız sınıfıyla kullanıcılara yön verecek. 8K kalitesinde görüntü kayıt etmek isteyenlerin V60 veya V90 kartları tercih etmeleri gerekecek. Bu kartların en düşük yazma hızı değerleri sırasıyla 60 MB/s ve 90 MB/s düzeyinde olacak.

Diğer standartların tümü en azından 4K Ultra HD çözünürlükte çekim yapmayı sağlıyor. Bu logoları içeren hafıza kartları, bir defada 8 MB ile 512 MB arasında veri yazacak. VSC hız sınıflandırmasına uygun ürünler, aynı anda 8 dosya kayıt edebilecek. Bu özelliğin 360 derece video çekiminde çok faydalı olacağı söyleniyor.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.