ZyXEL’den eğitim sektörüne tam destek

ZyXEL, eğitim dünyasının ihtiyaç duyduğu yüksek hızda, kesintisiz ve güvenilir internet bağlantısı altyapıları için en ideal çözümleri sunuyor.

Öğrencilerin en büyük beklentileri hem okullarında hem de kaldıkları yurtlarda kesintisiz, yüksek hızlı ve güvenli internet bağlantısına kavuşmak. ZyXEL de ürün ve hizmetleriyle eğitim dünyasındaki bu ihtiyacı gidermek için yüksek kalitede ve ulaşılabilir çözümler sunmaya devam ediyor.

Ülkemizde ADSL2 ve VDSL dönüşümüyle birlikte kullanıcıların hızlı, kararlı ve güçlü bir internet bağlantısına olan ihtiyaçları giderek artıyor. Özellikle genç nüfusun, çağdaş ve modern bir eğitim alabilmeleri ve fırsat eşitliğinden yararlanabilmeleri için interneti hızlı ve etkin bir biçimde kullanabilmeleri gerekiyor. Öğrenci yurtları ve eğitim kurumlarının bu bağlamda halihazırdaki internet erişimlerini gözden geçirmeleri ve gençlerimize mümkün olan en hızlı, stabil ve güçlü internet erişim hizmetini sunabilmeleri büyük önem taşıyor.

Ancak yurt binaları ve eğitim kurumları ne kadar modern olursa olsun, internet erişimi planlaması birkaç yıl öncesinin teknolojileri baz alınarak yapıldığı için, güncel ve çağın gereksinimlerine uygun bir yeniden planlama kaçınılmaz hale geliyor. ZyXEL, bu konuda sadece ürün ve kurulum desteği sunmakla kalmayıp ZyXEL iş ortaklığı programı ZyPartner üyeleriyle birlikte ağ planlaması ve proje danışmanlığı da yaparak büyük bir misyon üstleniyor ve pazarda rakiplerine kıyasla önemli bir fark yaratıyor.

ZyXEL’den danışmanlık hizmeti alan eğitim kurumlarının sayısı da her geçen gün artıyor. Son olarak öğrencilerine tüm yurt genelinde yüksek hızda ve kesintisiz internet bağlantısı sunmak için yola çıkan Konforist Edusuites Erkek Öğrenci Yurdu ve Kampüssaray Öğrenci Yurtları’ da, tercihini ZyXEL ürünleri ve servislerinden yana kullandı.

İstanbul Eyüp’te toplam 6.000 m2’lik bir alan üzerine inşa edilen ve İstanbul’da eğitim alacak erkek öğrenciler için yeni bir yaşam alanı sunan Konforist Edusuites Erkek Öğrenci Yurdu ZyXEL çözümleri ile iletişim altyapısını güçlendirdi.

zyxel-logo

Yüksek performans, tam güvenlik

Söz konusu projede, öncelikle ZyXEL uzmanları, işletmenin bilgi güvenliği ve bina içi internet paylaşım ihtiyaçları için kapsamlı bir analiz gerçekleştirildi. Proje kapsamında Konforist Edusuites Erkek Öğrenci Yurdu’nda hızlı ve güvenilir bir ağ erişimi için ZyXEL markalı Layer 2 yönetilebilir GS2210 Serisi PoE ağ anahtarları kullanılırken, ZyXEL NWA5123-NI Erişim Noktası ve NXC5500 ZyXEL Erişim Noktası Kontrolörü gibi farklı ürün ve çözümlerle birlikte yurt binası ve tesisin son teknolojiye sahip bir erişim ağına sahip olması sağlandı.

Yine proje kapsamında kurulumu yapılan ZyWALL USG 1100 UTM ile yurda gelen öğrencilerin internet erişimlerini kontrol altına alarak ve ZyXEl LOGANALYZER 250 kütük kaydı analiz aygıtı vasıtasıyla kullanıcıların IP ve MAC adresleri tutularak, 5651 sayılı yasanın belirttiği hükümler doğrultusunda, girilen internet sitelerinin kayıt altına alınması sağlandı. Bu güvenlik önlemleri sayesinde hem 5651 yasasının gereklilikleri yerine getirildi, hem de yurt kapsamında kural dışı internet erişimi engellendi. ZyXEL’in sunduğu hotspot çözümü ile öğrencilere ön tanımlı kimlik bilgileri ile giriş imkanı sağlandı. Böylece Konforist Edusuites Erkek Öğrenci Yurdu modern, stabil ve güvenli bir ağ çözümüne kavuşmuş oldu.

Öte yandan Kampüs Yurt ve Konaklama Hizmetleri bünyesinde farklı bölgelerde konumlu öğrenci yurtları da ZyXEL altyapısı ile internet erişimi altyapısını güçlendirdi. Sakarya’da bulunan ve 1.200 öğrenci kapasiteli yurt ile İstanbul Fındıkzade lokasyonunda bulunan 300 kişilik yurtta kalan öğrenciye, sınırsız, kesintisiz ve güvenli internet erişim bağlantısı sunuldu.

Kesintisiz internet iletişimi

İnternet bağlantısının sağlanması için tüm koridor, toplantı, etüt, yemekhane, AVM ve fitness alanlarında ZyXEL NWA5121-NI profesyonel kablosuz ürünleri, odalarda ise NBG-416N tercih edilerek yurt içerisindeki tüm kullanıcılara internete erişimi sunuldu. Her bağlanan kullanıcı için 3 Mbps download ve 0,5 Mbps upload hız tanımlandı. Böylece her bir kullanıcı, diğer kullanıcıların bağlantıları ve download işlemlerinden etkilenmeden sorunsuz bir internet deneyimini yaşayabilir hale geldi.

Kampüssaray Öğrenci Yurtları’ndaki Proje kapsamında 34 adet 8 Mbit’lik ADSL hattı bağlanarak ekonomik açıdan en ideal bağlantı altyapısı tercih edildi. Böylece toplam download bant genişliği 272 Mbps ve upload bant genişliği 68 Mbps olarak gerçekleşti. 190 adet NBG416N, 56 adet NWA5121-NI, 3 adet GS1910-24, 8 adet ES1100-24G, 65 adet ES1100-24E, 25 adet GS108S ürününün tercih edildiği proje ile yurt, kesintisiz iletişim altyapısına kavuşmuş oldu.

zyxel-ozden-aliyagic-uyar

ZyXEL için eğitim sektöründe yapılan projelerin ayrı bir önemi olduğunu kaydeden ZyXEL Pazarlama ve Marka Müdürü Özden Aliyagiç Uyar “Genç bir nüfusa sahip ülkemizin gerçek potansiyelini yakalayabilmesi için, öğrencilerimizin modern internet erişimine sahip olmaları ve internetin tüm nimetlerinden yararlanarak fırsat eşitliğini yakalayabilmeleri çok önemli. Zaman, maliyet ve kaliteden ödün vermeden ZyPartner üyelerimiz ile birlikte bu tip projeler üstlenmekten ve eğitim kurumlarına ağ erişim altyapılarını modernize etmekten son derece mutluyuz,” diyor.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.