Apple A10 işlemciler 6 çekirdekli olabilir

“Apple’ın çift çekirdek inadı daha ne kadar sürecek?” sorusunun cevabını arıyorsanız bu Apple A10 işlemci haberi derdinize derman olabilir.

Apple‘ın iPhone 6s ve iPhone 6s Plus akıllı telefonlarını tanıtmasıyla birlikte A9 işlemciler gündemin üst sıralarına yerleşmişti. Yeni nesil Apple A9 işlemciler çift çekirdekli olmalarına rağmen şaşırtıcı derecede yüksek performans sergilemekteler. Birçok firma 4, 6 ya da 8 çekirdekli akıllı telefonları artık standart haline getirmiş olsa da, Apple’ın çift çekirdek inadı devam ediyor. Ancak son haberlere göre bu inat daha fazla sürmeyecek. Endüstriyel haber kaynaklarından gelen son dedikodular, Apple’ın A10 işlemcisinde 6 çekirdeğe yer vereceğini işaret ediyor.

apple-a10

6 çekirdekli mobil işlemci denince akıllara hemen LG G4 geliyor. Qualcomm Snapdragon 808 yongaseti üzerinde 2 adet yüksek performanslı, 4 adet düşük güç tüketimli işlemci çekirdeğine sahip olan LG G4, belki de içerisindeki sistemle bir sonraki iPhone’ların ilham kaynağı olacak.

Apple A10 işlemcilerin 14nm ya da 10nm mikro mimari teknolojisiyle üretileceği düşünülüyor. Daha düşük nanometre değerleri, daha yüksek performans ve daha düşük güç tüketimi anlamına geliyor. iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’ın henüz çok taze olduğu bu günlerde daha çok Apple A9 işlemciler konuşulacak ama, görünen o ki Apple önümüzdeki sene içerisinde çekirdek sayısını biraz daha artırmayı planlıyor. Bakalım bu konuda daha ne gibi bilgiler edineceğiz.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.