HTC bu yıl Google için 2 Nexus akıllı telefon üretebilir

HTC’nin Google için 2 adet 2016 model Nexus Android akıllı telefon üreteceği söyleniyor

Tayvan’ın dünyaya kazandırdığı en kıymetli markalar arasında yer alan HTC, mali yönden çalkantılı birkaç yıl geçirmesinin ardından Google’ın desteğiyle toparlanacak gibi görünüyor. Çin’in popüler sosyal ağı Weibo‘da yazılanlara göre, Google ve HTC 2016 model Nexus akıllı telefonlar için anlaşmaya vardı. Eğer iddialar doğruysa 6 yıl aradan sonra ilk kez HTC logosu taşıyan Google Nexus cep telefonları göreceğiz.

HTC Dream, Linux tabanlı Android işletim sistemi içermesiyle tarihe geçti.

Google’ın 2016 için 2 Nexus modeli düşündüğünü vurgulayan söylentiler, büyük ihtimalle doğruluk payı taşıyor. Nitekim şirket geçtiğimiz yıl orta sınıf ve üst sınıf teknik özellikler içeren iki ürünle karşımıza çıkmıştı. LG’nin ürettiği Nexus 5X ve Huawei tesislerinde hayata geçen dev ekranlı Nexus 6P modelleri, hem incelemelerde hem de tüketici değerlendirmelerinde olumlu yorumlar almışlardı.

nexus-5x-iphone-6s-parmak-izi-sensoru

HTC’nin Google için yeniden akıllı telefon geliştirme ihtimalini yüksek görüyoruz. Nitekim şirket 2008 yılından bu yana Android platformuna destek veriyor. Android işletim sistemli ilk akıllı telefon olarak kayıtlara geçen HTC Dream’i geliştiren marka, Google’ın ilk Nexus modelini hayata geçirmesiyle efsaneleşti. 2010 yılında piyasaya sürülen Nexus One’dan bu yana Google için cep telefonu hazırlamayan şirket, yaklaşık 1 yıldır piyasada temin edilen büyük boy Nexus 9 tablet ile başarı yakaladı.

İki şirketin yeni üretim ortaklığının müjdesini Mobil Dünya Kongresi 2016 etkinliğinde alabiliriz. 22-25 Şubat tarihlerinde Barselona’da düzenlenecek fuarda, yeni nesil mobil teknolojiler ve son model akıllı telefonlar tanıtılacak. Android sektörüne yön veren Samsung, LG ve Sony gibi markaların yanı sıra HTC’nin de bu etkinlikte yer alacağından şüphemiz yok.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.