Pokemon Go Hollanda’da mahkemelik oldu

Hollandalı yetkililer, Pokemon Go oyuncularının ülkenin değerli doğal mekanlarına zarar verdiklerini düşünüyor

Nintendo’nun efsane canavarları Pokemonlar, Niantic’in geliştirdiği mobil oyun Pokemon Go sayesinde Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefonları işgal etti. Temmuz 2016’da önce iOS’a ve ardından Android platformuna teşrif eden mobil oyun, milyonlarca aktif kullanıcıyı sokak sokak gezdiriyor. GPS tabanlı oyun, kullanıcıları bolca yürütüyor ve böylece egzersiz yapmayı sağlıyor. Fakat bu oyun yüzünden hiç görmemeleri gereken yerlere ulaşıp cesetlerle karşılaşan hatta gaspa uğrayan insanlar da mevcut.

Oyunun ibadethane, mezarlık, kütüphane ve müze gibi saygının önem taşıdığı mekanlarda kullanılması da birçok kişi tarafından eleştiriliyor. Hatta saydığımız türden birçok mekanın yetkilileri, oyunun haritasından çıkmak için Niantic’e başvurmuş durumda.

Pokemon Go mahkemelik oldu. Hollanda yönetimi, oyunun ülkedeki plajlara zarar verdiğini düşünüyor - CihazTV
Kijkduin’de yaşayan Pokemon Go tutkunları yakında bu oyundan mahrum kalabilirler.

Hollanda hükümeti de sanal canavar avına çıkan Pokemon Go oyuncularından şikayet eden merciler arasına katıldı. Hollandalı yetkililer, Pokemon Go oyuncularının ülkedeki plajlara akın ettiğini ve koruma altındaki doğal güzelliklere zarar verdiğini iddia ediyor. Oyuncuların işgal ettiği söylenen bölgeler arasında, Güney Hollanda’nın plajlarıyla ünlü tatil beldesi Kijkduin de bulunuyor. Bu beldenin oyuncular tarafından Hollanda’nın Pokemon başkenti olarak nitelendirildiğini belirtirsek, durumun ciddiyetini daha iyi vurgulamış oluruz.

Niantic’in Kijkduin kumsallarında çevresel zarara sebep verdiği suçlamasıyla açılan dava, 11 Ekim 2016’da Hague’de görülecek. Bu dava Niantic aleyhine sonuçlanırsa, popülerliğini günden güne yitiren mobil oyuna bir darbe de Hollanda yönetiminden gelmiş olacak.

Cihaz.TV’yi Facebook, Twitter, Google+ ve Instagram‘da takip edin. Güncel videolarımız için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.