Vivo XPlay 5, 6 GB RAM içeren ilk akıllı telefon

Mart ayında tanıtılacağı ilan edilen Vivo XPlay 5, 6 GB RAM içeren ilk akıllı telefon olarak tarihe geçecek

Son yıllarda geliştirilen silikon teknolojileri sayesinde, hafıza ve işlemci yongaları inanılmaz ölçüde ufaldı. Akıllı telefon ve tablet gibi mobil cihazlar, bellek ve depolama gibi teknik özellikler itibarıyla dizüstü bilgisayarlara çok yaklaştı. Şu sıralar piyasada maksimum 4 GB RAM içeren akıllı telefon bulmanız mümkün. Mobil ürünlerin kişisel bilgisayarların teknik özelliklerine yakınsama süreci 2016 yılında da devam ediyor. 1 Mart 2016’da tanıtılması planlanan Vivo XPlay 5 gibi canavarlar, akıllı telefonlardan beklediğimiz performans düzeyini zirveye taşıyacaklar.

vivo-xplay-5-teknik-özellikler

Mart ayının ilk günü Pekin’de tanıtılacağı ilan edilen yeni nesil Vivo XPlay 5 Android akıllı telefonun özelliklerinin bir bölümü, geliştiricinin Weibo sayfasında paylaşıldı. Cihaz daha önce eşi görülmemiş RAM kapasitesiyle dikkat çekiyor. Geçtiğimiz yıl Eylül ayında paylaştığımız haberimizde, Samsung‘un 6 GB LPDDR4 RAM içeren mobil cihazların yolunu açan bir teknoloji geliştirdiğini iletmiştik. Vivo XPlay 5, Samsung’un 1,5 GB kapasiteli LPDDR4 bellek yongalarını taşıyan ilk cihaz olarak kayıtlara geçecek. Toplamda 6 GB RAM içereceği ilan edilen akıllı telefon, LG G5, Galaxy S7, S7 edge gibi 2016 model amiral gemilerinden 2 GB daha fazla bellek miktarına sahip olmasıyla rekor kıracak.

Vivo’nun yeni üst düzey akıllı telefonu ilk olarak Samsung’un duyurduğu iki teknoloji konseptini daha ödünç alıyor. Bu cihazın ekranı tıpkı Galaxy S6 edge, S6 edge+ ve S7 edge modellerinde olduğu gibi kavisli yapıda üretilecek. Akıllı telefon aynı zamanda Galaxy S7’de tercih edilen Qualcomm Snapdragon 820 model dört çekirdekli 64-bit mobil işlemciyi de içeriyor.

vivo-xplay-5-6gb-ram-iceren-ilk-akilli-telefon-5

Android 6.0 Marshmallow işletim sistemli Vivo XPlay 5’in diğer teknik özellikleri henüz resmi olarak duyurulmadı. Fakat cihaza ilişkin söylentiler, ürünün tanıtım tarihi olan 1 Mart’a kadar bitecek gibi görünmüyor. 6 GB RAM içeren ilk akıllı telefon hakkında söylenenlere bakılırsa, 6 inç 2K QHD ekranlı akıllı telefon 4300 mAh batarya, 8 MP selfie kamerası ve 16 MP arka kamera içerecek.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.