Xperia Z5’in Snapdragon 810 işlemcisinin aşırı ısınmadığı söyleniyor

Xperia Z5, Z5 Compact ve Z5 Premium modellerinde kullanılan Snapdragon 810 çipsetlerin aşırı ısınmadığı iddia ediliyor

Qualcomm‘un 2014 yılında 8 çekirdekli mobil işlemci yonga kümelerini denemeye karar alması hepimizde merak uyandırmıştı. O dönemde ortaya atılan iddialar, MediaTek‘in 8 çekirdek modasını başlattığına pişman olacağı ve Qualcomm karşısında mağlum düşeceği yönündeydi.

Aylar ayları kovaladı ve Snapdragon 615‘li orta sınıf akıllı telefonlarla Snapdragon 810‘lu üst düzey Android’ler birer birer piyasaya çıktı. Birçok tüketici, 2015 model 8 çekirdekli Snapdragon yonga kümesi içeren ilk örneklerin aşırı ısınmalarından şikayetçiydiler.

Cihazların video çekimi esnasında kilitlendiklerinden yakınanların haddi hesabı yoktu. Bu şikayetlerin ardından geliştirilen Qualcomm Snapdragon 820‘nin 4 çekirdekli düzene geri döneceğini geçtiğimiz günlerde öğrendik.

Xperia Z5 geliştiricileri,  Snapdragon 810’un CPU Throttling algoritmasına müdahale etmiş olabilirler

sony-xperia-z5-beyaz

Sony Mobile’ın IFA 2015 Berlin fuarında tanıttığı yeni Android akıllı telefonlarda kullanılan Snapdragon 810 modellerinin bu sorunu yaşatmadığı söyleniyor. Xperia Z5, Z5 Compact ve 4K ekranlı Z5 Premium’un merkezinde yer alan Qualcomm işlemciler büyük bir ihtimalle mobil sistemlerde CPU throttling’in en uç örneklerinden birini sergiliyor.

İşlemci çekirdeklerinin frekanslarının anlık olarak düşürülmesi tanımıyla özetleyebileceğimiz CPU throttling, ısınma sıkıntılarını çözmede ve batarya ömrünü artırmada kullanılan başlıca yöntemlerden biridir.

BTEKT’in yaptığı testte 10 dakikadan uzun süre 4K video kaydetmeyi başaran Xperia Z5, sınıfı geçmeyi başarıyor. Umarız oyunlarda da benzer bir stabilite sergiliyordur.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.