iPhone 6s’in Android cihazlardan aldığı 5 özellik

iPhone 6s, Android kullanıcılarının çoktandır bildiği 5 “yeni” özelliğe sahip

Apple, iOS 9 işletim sistemli 2015 model cihazlarını dün akşam 8:00 sularında başlayan tanıtım etkinliğiyle dünyaya duyurdu. CEO Tim Cook ve Apple Başkan Yardımcısı Phil Schiller, Apple Pencil dijital kalem ve Smart Keyboard klavye/kılıf ile desteklenen iPad Pro‘nun yanı sıra, 3D Touch teknolojili iPhone 6s ve 6s Plus akıllı telefonların tüm özelliklerini açıkladılar. Bu cihazlar birçok yenilik içerseler de, Androd platformuna has özelliklerden kuvvetle esinlenilen teknolojileri de bünyelerinde barındırıyorlar.

Apple’ın iPhone 6s ve 6s Plus için Android platformundan özenle cımbızladığı teknolojilere değinmeden önce, ikilinin ayrıcalıklı yönlerine değinelim

En yeni iPhone nesli, 14 nm transistörlerden oluşan 64-bit Apple A9 işlemciden güç alıyor. Yetkililer, Apple A9 çipsetin içeriği bileşenleri netleştirmeseler de, bu yonga setinin iPhone 6s’in CPU performansını Apple A8 işlemcili iPhone 6’ya kıyasla %70 oranında artırdığı vurguladılar. Belirtilenlere göre A9’un GPU performansı da, A8’e göre %90 oranında daha yüksek. Performans artışının hangi uygulamalarda yaşandığıysa dev bir soru işareti olarak bırakıldı.

4,7 inç’lik Retina ekranlı iPhone 6s’in ve 5,5 inç’lik iPhone 6s Plus’ın bu güçlü ve şimdilik gizemli işlemci sayesinde uygulamalarda ve oyunlarda akıcı bir tecrübe sunacağından şüphemiz yok. iOS arayüzüne “sağ tık” fonksiyonu kazandıran 3D Touch teknolojisi de, mobil sektörünün hızla benimseyeceği özelliklerden biri olacaktır. Fakat, 2015 model Apple akıllı telefonların içerdikleri orijinal niteliklerin burada son bulduğunu belirtmek durumundayız.

Apple iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’ın Android platformundan devraldığı özellikleri sıralayalım

Yüksek çözünürlüklü dijital kameralar

iphone-6s-isight-cozunurluk

iPhone 6s ve 6s Plus modellerinin ön yüzünde 5 megapiksel selfie kamerası yer alıyor. Cihazların arka kısımlarındaki iSight kameranınsa 12 megapiksel büyüklüğünde görüntü kaydettiği açıklandı.

Birçok Android üreticisi, 2013 yılından bu yana 5 megapiksel çözünürlüklü ön kamera sensörlerine geçti. Birçok Android akıllı telefon serisinin 13 megapikseli aşan arka kameralara sahip olduklarını, gerek sarsıntı düzetlmesi, gerekse odaklama hızı gibi alanlarda son derece başarı elde ettiklerini söylememize bile gerek yoktur.

4K video çekimi

iphone-6s

iPhone ailesi, iPhone 6s ile birlikte 4K video çekimi desteği sunmaya başladı. Daha önceki sürümlerde 4K video kayıt edebilmek için iOS geliştiricilerinin hazırladıkları özel uygulamalara ihtiyaç duyuluyordu.

Android platformu, 2013 yılında üretilen Qualcomm Snapdragon 800 mobil işlemciyle birlikte 4K video kayıt yeteneklerine destek vermeye başlamıştı. 4K video özelliğine sahip ilk Android’ler, hemen ertesi yıl piyasaya sürülmüştü.

Selfie flaşı

retina-flash

iPhone 6s satın alan kullanıcılar, Retina Flash adı verilen ve ekran parlaklığını normalin katı artırarak kullanıcıyı aydınlatan özellikten yararlanacaklar.

iOS fanatikleri, 2014 yılından bu yana piyasaya çıkan flaşlı ön kameralı Android akıllı telefonlarla dalga geçmekten geri kalmamışlardı.

7000 serisi alüminyum gövde alaşımı

galaxy-s6-edge-plus

Apple’ın en yeni akıllı telefonlarının geçtiğimiz yılki modeller kadar kolay bükülmeyeceği söyleniyor. Bu dayanıklılığın sırrıysa, 7000 serisi dayanıklı alüminyum alaşımdan ileri geliyor.

Geçtiğimiz ay piyasaya sürülen Galaxy S6 edge+’ın gövdesi de 7000 serisi alüminyumdan üretilmişti.

Sürekli açık dijital asistan

hey-siri-ok-google

Apple’ın dijital asistanı Siri, iOS 9 ile birlikte işletim sisteminin her daim açık kalan bir özelliği haline gelecek. iPhone 6s kullanıcıları, hangi menüde olurlarsa olsunlar “Hey, Siri” dediklerinde asistanlarına ulaşacaklar.

Android platformu bu özelliği  geçtiğimiz yıldan bu yana sunuyor. Cihaz sahiplerinin herhangi bir menüde, “OK Google” demeleri yetiyor.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.