Samsung, Apple iPhone 6s Plus ve iPad Pro’ya meydan okuyor

Samsung, Apple sunumunu değerlendirmesini bildi. Güney Koreli üretici, iPhone 6s Plus ve iPad Pro’ya Galaxy S6 edge+ ve S-Pen ile meydan okuyor

Apple ve Samsung rekabeti, teknoloji dünyasının en ilginç iş birliklerini ve en zorlu davalarını görmemizi sağladı. Teknolojik ve ekonomik yönden birbirine gereksinim duyan iki şirket, milyarlarca Dolar değerinde üretim anlaşmalarına imza atsalar da, yeri geldiğinde kozlarını paylaşmaktan da çekinmiyorlar.

Dün geceki Apple sunumu, iki şirket arasındaki rekabetin hiçbir zaman bitmeyeceğini yeniden vurguluyor. Tim Cook ve Phil Schiller‘ın baş rolleri paylaştığı tanıtımda, birçok Apple yeniliğini öğrenme fırsatı bulduk. Sunumun en önemli öğelerinden biri, Smart Keyboard ve Apple Pencil desteğiyle birlikte gelen iPad Pro‘ydu. Gecenin gerçek yıldızlarıysa Apple A9 işlemcili, 12 megapiksel arka kameralı ve 3D Touch fonksiyonlu 4,7 inç iPhone 6s ve 5,5 inç iPhone 6s Plus modelleriydi.

Dijital kalem ve dev ekran gibi mobil cihaz bileşenleri söz konusu olduğunda, Samsung’un ismini telaffuz etmeden geçmek mümkün değil. S-Pen‘li Galaxy Note serisiyle, dünyanın ilk dijital kalemli Android‘ine imza atan geliştirici, dev ekranlı akıllı telefon modasını da başlatmıştı. Dolayısıyla, Galaxy serisi cihazların üreticisinin Apple’ın Android’den esinlendiği 5 özelliği yeni icatlarmış gibi sergilemesine tepki vermesine şaşırmamamız gerek.

Apple’ın sunumu, Steve Jobs‘ın nefret ettiği dijital kalem teknolojisiyle desteklenen dev ekranlı tablet iPad Pro’nun tanıtımına sahne olunca, Samsung Mobile’ın Birleşik Krallık’a özel Twitter hesabından aşağıdaki esprili iletinin paylaşıldığına şahit olduk.

samsung-mobile-uk-tweet-1

Apple Pencil ve S-Pen’in işlev yönünden benzer olduğuna kim itiraz edebilirdi ki? İki aksesuarın sunduğu özelliklerin ne denli benzerlik gösterdiğini iPad Pro’ya ilişkin dökümanların çoğalmasıyla birlikte öğrenme fırsatı bulacağız.

Tim Cook’un liderliğindeki sunum devam ederken, Samsung’un iPhone 6s Plus’ı iğnelediğine de şahit olduk. Şirketin paylaştığı diğer bir Tweet, Galaxy S6 edge+‘ın bariz bir biçimde doğru seçim olduğunu vurguluyordu.

samsung-mobile-uk-tweet-3

Güney Koreli teknoloji devinin Apple’a meydan okuması bu iki Tweet ile sınırlı kalmadı. iPad Pro ve iPhone 6s Plus‘ı hedefleyen iletilerin ardından, konu müzik hizmetlerine geldi. Google Play Music hizmetini ön plana çıkaran Samsung, kullanıcılarına 6 ay ücretsiz müzik aboneliği sunacağını açıkladı.

samsung-mobile-uk-tweet-2

Samsung’un Twitter iletileri, şirketin Apple ürünleriyle olan rekabetlerinin ivme kaybetmeden devam edeceğini vurguluyor. 12 Eylül’den itibaren ön siparişe açılacağı ilan edilen iPhone 6s modelleri ve Kasım’dan itibaren satışa sunulacağı açıklanan iPad Pro’nun Galaxy S6 edge+ ve Galaxy serisi tabetler karşısındaki durumunu yakında hep birlikte öğreneceğiz.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.